Anasayfa > 0-2 Yaş > Fiziksel Gelişim
Tuvalet Eğitimi
NASIL ANLARIM?

Çocuklarda tuvalet eğitimi için öncelikle çocuğun bu sürece hazır olması gerekiyor. Çocuğun mesane için kas kontrolü ve bilişsel olarak bu sürecin doğal olduğunu anlayabilecek sürece gelmiş olması gerekiyor. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu bezini doldurma süresinin uzamasından, belli bir yere gidip bezine tuvaletini yapmasından, bezini çıkarmak istemesi gibi çocuğunuza özgü davranışlardan anlayabilirsiniz.

ÖNCESİNDE NE YAPMALIYIM?

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye karar verdikten sonra tuvalet neden yapılır, nasıl yapılmalıdır gibi bilgileri oyun yoluyla çocuğa anlatmak gerekir. Oyunla tuvaletin yediğimiz besinlerin vücuttan çıkması gerektiği, nereye yapılacağı daha sonrasında vücut ve el temizliği çocuklara anlatılır. Ebeveyn tuvalet rutinlerini çocuğa anlatmalı çocukta ön hazırlık ve bilgi olmalıdır. Yetişkin tuvaletleri çocuğa büyük geleceği için ortam hazırlanmalı. Eğitim verilecek yer klozet ise çocuğa uygun aparatlar alınmalı ayağını basabileceği basamaklar yerleştirilmeli. Lazımlık alınarak çocuğun kendisini rahat ettiği bir ortamda tuvaletini yapması sağlanabilir.

EĞİTİM BAŞLADI

Ortam ve çocuğun ön bilgisi hazırlandıktan sora çocuğun ihtiyacı olan zamanda tuvalet ve nasıl kullanılacağı anlatılıp çocuğun tuvaletini yapması sağlanmalı. Bu sürede çocuğun bağırsaklarını desteklemek için posalı gıdalar ve sıvı tüketimi çocuğun tuvaletini yapmasını kolaylaştıracak ve kabızlığı önleyecektir. Çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanabilmesin için tuvalet ihtiyacı duyduğu zaman takip edilmeli. Bu süreçte en önemli unsur sabırdır. Çocuğa anlayışla yaklaşmak gerekir.

Şimdi Paylaş
Anonim
Anaokulu öğretmeni
Popüler Yazılar
Sosyo–Duygusal Gelişim
Çocuklar İçin Bilinçli Farkındalık (Mindfulness)
04 Nisan, 2021
Ebeveynlik
Ebeveynlerde Bilinçli Farkındalık (Mindfulness)
04 Nisan, 2021