Anasayfa > Çocuklarda Mindfulness > Nefes Farkındalığı
Çocuklar İçin Nefes Farkındalığı (5-12) Yaş

Bilinçli farkındalıkla nefes alma, bir duyusal farkındalık tekniğidir. Farkındalık pratiği yapmanın en popüler yoludur. Yetişkin uygulayıcılar da çocuklar da bu tekniği kullanır.

Çocuklar genellikle bunun kendilerini iyi hissettirdiğini söyler. Birkaç seanstan sonra bile çocuğunuz daha odaklanmış, daha sakin ve daha rahat olduğunu görebilir. Farkındalıkla nefes alma, haftada en az birkaç kez, arzu edilir ise her gün pratik yapılabilir. Bu bölümdeki uygulamaların tamamlanması ortalama 60 saniye sürmektedir. Bu nedenle uygulamanın zamanı küçük çocuklar için sorun olmayacaktır.

Pratik yaparak çocukların öğrenebilecekleri şunlardır:

  • Nefeslerine dikkat etmek sakinleştiricidir.
  • Odaklanmak, kendi kendilerine eğitebilecekleri bir beceridir.
  • Odaklanmak istedikleri şeye odaklanma ve daha iyi performans gösterme güçleri vardır.
  • Nefese odaklanmak, zor düşünce ve duyguları yönetmelerine yardımcı olur.

Soru: Dikkati nefese odaklamak çocukları (ve yetişkinleri) nasıl sakinleştiriyor?

Cevap:Dikkatinizi nefesinize yönlendirin. Nefes almak bedeninizde neler hissettiriyor? Bu zihninizi odaklar ve zihniniz dinlenir. Farkındalıkla nefes alıp verirken, gezinen zihninize odaklanacağı bir şey olarak, her nefeste bedeninizdeki hislere dikkatinizi yönlendirirsiniz. Nefesinize odaklandığınızda, zihniniz, onu işgal eden tüm düşüncelerden - gelecekle ilgili endişeler veya geçmişten gelen olumsuz deneyimler - dinlenme şansına sahip olur.

Sadece nefes alıp verdiğinizde bedeninizde hissettiklerinize dikkat edin. Nefes aldığınızda karnınızın nasıl nazikçe yukarı ve aşağı hareket ettiğini. Veya havanın burun deliklerinize girip çıktığını nasıl hissedebileceğinizi. Veya ciğerleriniz ve göğsünüzün yükselip alçaldığını.

Çocuğunuz bir nedenden dolayı farkındalıkla nefes almayı sevmiyorsa endişelenmeyin. Çocuğunuzun bir solunum rahatsızlığı varsa, dokunma, tatma, koku alma veya görme üzerine odaklanan başka bir duyusal farkındalık tekniği denemek isteyebilirsiniz. Bazı çocuklar (ve yetişkinler) seslere dikkat etmeyi tercih ederken, bazıları da odaklanmak ve sakinleşmek için kısa bir beden taraması yapmayı sever. Prensipler aynıdır - dikkatimizi duyularımıza yönlendiririz.

Unutmayın/Not:
Bu uygulamaları çocuğunuz ile birlikte yapmanız bu uygulamaların gerçekten faydalı olacağına dair inancını destekler.
Uygun Yaş Önerileri:

Yaş önerileri, uygulamaların yaşa göre zorluğuyla ilgilidir. "+4 yaş üzeri" etkinlikler 8 yaşında bir çocuk için uygundur, ancak "+8 yaş üzeri" uygulamalar muhtemelen altı yaşın altındaki çocuklar için çok ileri düzeydedir. Çocuğun yaşına bağlı olarak arzu ettiğiniz uygulamayla başlayabilirsiniz.

Şimdi Paylaş