Ebeveynlik, hayattaki duygusal açıdan en zengin ve tatmin edici deneyimlerden birisidir. Yaşanan deneyimler bizi çok derinden etkiler, bu da çocuğumuzu büyütme sürecine yoğun bir duygusal zenginlik katar.

Ayrıca, kendi anne babamızdan farklı bir şeyler yapma, hatalı davranışların bazılarını düzeltme veya çocuklarımıza hiç yaşamadığımız deneyimleri verme şansımız olur. Ne tür bir ebeveyn olduğumuza dair inancımız bazen çocuğumuzla gerçekte nasıl etkileşim kurduğumuzu görmemize engel olabilir; mindfulness, gerçeği daha net görmemize yardımcı olur.

Zorluklarla Yüzleşmek ve Onlara Farklı Şekilde Yanıt Vermek

Fiziksel veya duygusal zorlukla karşılaşıldığında, ortak bir tepki, onu düzeltmek veya değiştirmek için fazla çaba harcamaktır. İnsanlar zorluklarla karşılaştığında genel olarak, ondan kurtulmak veya onu uzaklaştırmak ister. Onları çözmeye çalışarak, görmezden gelerek veya dikkatini dağıtmaya çalışarak onları uzaklaştırmaya çalışabilir. Ne yazık ki, bu yaklaşım çoğu zaman işe yaramaz. Hissedilen zorlanma, kendini duyurmak için daha yüksek sesle bağırır. Zorluklarla karşılaştığınızda, ya her şey yolundaymış gibi davranarak zorlanmaya devam edebilir ya da olaylara yeni bir bakış açısıyla bakabilirsiniz. Sadece var olan durumu kabul etmek, sizi rahatsız eden şeyi kabul etmek ve ona yönelmek, ona daha dostça yaklaşmak. Bunu sevmeseniz de, istemeseniz de yapabilirsiniz.

Şimdi Paylaş