Ebeveyn olduğumuzda, bedenimizdeki gerginlik veya diğer duyumsamaları fark etmek oldukça önemlidir. Bedenimiz dikkatimizi şimdiki anın deneyimine döndürmek için çok basit bir yol sağlar.

Ebeveyn olmak, birçok şeyi aynı anda yapmayı gerektirir. Aynı anda hem ayakkabılarınızı bağlayıp bir şeyler atıştırırken, çocuğunuzun üstünü giymesine yardımcı olmak, otomatik davranışların sıkça yaşanan örnekleridir.

Ebeveynlerin, küçük çocuklarına bakmakla meşgul olmaktan, yemek yemeyi unuttukları veya tuvalete gitmeyi unuttuklarını söylemelerine sık rastlanır. Ancak çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra karşılamak üzere, kendi ihtiyaçlarımızı bir kenara koyarız.

Dikkatimizi tekrar beden duyumlarına ya da nefese yönlendirmek, bu döngüyü kırar ve kişiyi hemen şimdiki ana bağlar. Örneğin, çocuğunuzu okula hazırlamak için acele ederken kısa bir süre dikkatinizi bedeninize verdiğinizde, baş, boyun ve omuz kaslarınızın gerildiğini fark edebilir ve çocuğunuza sinirlendiğinizin farkına varabilirsiniz. Vücudunuzda fark ettiğiniz duyumsamalar, stres anında neler olduğunu hissetmenize yardımcı olur.

O ana mindful bakabilmek, hissettiğiniz baskıdan sizi kurtarabilir. Rahatlamanız ile birlikte o anda çocuğunuzla ilgilenmeye daha fazla odaklanabilirsiniz.

Beden duyumlarını fark etmek, kendinizi düzenlemek ve duruma uygun bir çözüm bulmak konusunda ilk adımdır. Çoğu insan beden sinyallerini ve kendi fiziksel sınırlarını görmezden gelerek yıllar geçirebilir. Yaşadığımız başarı ve ilerleme odaklı kültür, psikolojik veya fiziksel zarardan bağımsız olarak, hedeflerimize ulaşmak için mümkün olduğunca uzun süre ve çok çalışmayı destekler. Bu şartlar altında bir yaşam, kronik ağrı, hastalık veya depresyon gibi fiziksel ve duygusal sağlığımız için ciddi sonuçlar doğurabilir. Hissedilen ağrılar ve yaşanan hastalıklar kendi bedensel sınırlarımızı çoktan aştığımızı gösterir.

Bu sınırları öğrenebilirsek, sağlığımız ve daha dengeli bir yaşam için bedenimizin bilgeliğini kullanabiliriz. Bedenimizin verdiği sinyali fark etmeyi öğrendiğimizde, şu anda deneyimlediklerimiz hakkında çok şey öğreniriz.

Mindful hareket, şimdiki an farkındalığınızı hareket eden bedene demirlemeyi içerir. Bu sadece vücudunuzdaki fiziksel duyumları deneyimlemekle ilgilidir. Hareketleri kusursuz bir şekilde yapmak veya esnekliği ve gücü artırmakla ilgili değildir. Mindful hareket uygulaması, bedenin sinyallerini daha kolay fark etmenize, vücudunuzla giderek daha fazla bağlantı kurmanıza ve ona bakım vermenize yardımcı olur. Belirli hareketler yaptığınızda, bir limite yaklaştığınızda ve bir limiti aştığınızda nasıl hissettiğinizi keşfedersiniz. Bedeninizin gerçekte neler yapabileceğini takdir etmek, bedenlerinizin sınırlarını dinlemeyi ve saygı duymayı öğrenmek ile ilgilidir.

Kasıtlı olarak hafif rahatsızlıkları kucaklamak ve onlara yaklaşmak, yaşam için değerli bir beceri olabilir. Sıklıkla rahatsızlıktan kaçınmak, ona yaklaşmaktan ve kabul etmeyi ve onunla yaşamayı öğrenmekten daha fazla çaba gerektirir. Normalde hayatta kaçındığınız şeylere yaklaşma ve keşfetme eylemi gerçekten özgürleştirici olabilir. Vücudunuzu, kaslarınızı ve eklemlerinizi yeniden düzenlemenize yardımcı olabilecek ek bir faydası vardır.

Çocuğumuzla veya eşimizle stresli etkileşimler yaşadığımız zamanlarda vücudumuza geri dönmek, stresle daha iyi başa çıkmamıza ve otomatik ebeveyn tepkimizi durdurmamıza yardımcı olabilir.

Şimdi Paylaş